Cony High School

  • Contact Information
    (207) 626-2460
Department/Position Name Phone Ext.

Main Office

Principal Kim Silsby 3332
Assistant Principal (L - Z) Stewart Brittner 3338
Assistant Principal (A - K) Bruce Dostie 3330
Assistant Principal (7 & 8) Jan Rollins 3013
Athletic Director Paul Vachon 3350
Athletic Trainer Alycia Laferte 3346
Secretary to Principals Julie Douglass 3319
Bookkeeper Barbara Haskell 3305
Attendance Deb McMahon 3310
Secretary Kimberly Lucas 3300
Social Worker Hope Libby 3029
Nurse Jennifer Bowdish 3022
Health Center Secretary  Catherine Minnis 3313
Security Kirk Cooper 3352
Security John Dennett 3050
Reintegration Specialist Colin Malone 3031
School Resource Officer Carly Wiggin 3036
Jobs for Maine Graduates (JMG)   1175

Guidance

High School Guidance Counselor Nancy German (A- E) 3312
High School Guidance Counselor Bonnie Dushin (F - M) 3311
Middle School Guidance Counselor/ Shawn Johnson 3327
High School Guidance Counselor/Department Chair

Helen Renko (Helen Renko (N - Z)

3314
Registrar Marcia Burns 3368
Guidance Secretary Denise Witham 3358
Career Counselor Lisa Plourde 3353

Cafeteria

Cafeteria Staff Christian Dumont 3321
Cafeteria Staff  Paul Heron 3321
Cafeteria Staff Jessica Houle 3321
Cafeteria Staff Cindy Hudson 3321
Cafeteria Staff  Claudette Larrabee  3321
Cafeteria Staff Tammy Rollins 3321 
Cafeteria Manager Brenda Whitney 3321
Cafeteria Staff King (Linda) Wong 3321

Custodians

Lead Custodian Keith Stockmar 3360
2nd Shift Custodian Peter Boucher 3360
3rd Shift Custodian  Robert Flannery 3360 
2nd Shift Custodian Thomas Glazier 3360
2nd Shift Custodian Glenda Hutchinson 3360
2nd Shift Custodian Michael Stockmar 3360
2nd Shift Custodian Michael Mathieu 3360

Media Center

Librarian K-12 Liz Soares 3345
Library Educational Technician Cheryl Coffin 3345
Library Educational Technician Catherine Berryman 3345

Learning Center

Learning Center Educational Technician Meylon Kenney 1149
Learning Center Educational Technician Abie Whitney  

Art

Teacher Katherine Ayer 1177
Teacher Kelly Stottler 3304
Teacher Jason Morgan 3307

English

Teacher Heather Akeley 2011
Teacher Sheila Farkas 1164
Teacher Martha Pelletier 1177
Teacher Philip Pelletier 1154
Teacher Laurie Rodrigue 1131
Teacher Angel Sylvester 1168

English as a Second Language

ELL Ed Tech  Michael Blodgett 2007
ELL Ed Tech Erin Bolduc 2007
Teacher Erica Devito 2004
Teacher  Karina Escajeda 2013
ELL Ed Tech Micole Moore  
Teacher/Department Chair Eric Shenk 2007
Interpreter Amani Yaqoob 2007

 Gifted and Talented

Teacher

TBA 1161

Mathematics

Teacher-Long Term Substitute
  1151
Teacher/Department Chair Patricia Hannigan  2267
Teacher Ricci Justice 1165
Teacher Robbie Morin 1166
Teacher Joshua Poulin 1156
Teacher Cynthia Prosser 1163
Teacher Tristan Stockford 1151

Music

Teacher Russell Caverly 1176
Teacher/Department Chair Maria Sleeper 3317
Teacher  Jacob Whitaker 3315 

Science

Teacher Maggie Wachtl 2263
Teacher Steven Scoville 1117
Teacher Laurie Dale 1120
Teacher Karen Davis 1115
Teacher Jeff DeJongh 1116
Teacher Cynthia Fylstra 2265

Social Studies

Teacher Bruce Cooper 1158
Teacher Chad Foye 1150
Teacher Robert (BL) Lippert 1107
Teacher Jon Millett  1153
Teacher Shawn Totman 1103
Teacher/Department Chair Jennifer Tripp 1169

Special Education by Program

Assistant Special Education Director (district wide) Shelby Thibodeau 3024

Special Education Secretary

Vikki Sergent 3306
Functional Skills Teacher Marjorie Wise 1138
Functional Skills Educational Technician Toni Richardson 1136
Functional Skills Educational Technician Autumn Quick 1138
Job Coach Susan Genest 1172
Resource Educational Technician Elizabeth Johnson  1134
Options Educational Technician Dan Wathen 2009
Prevocational Teacher Tammy Roberts 1167
Prevocational Educational Technician Heidi Goggin 1167
Prevocational Educational Technician Lindsey Morin 1171
Resource Educational Technician Patti Jean Cousens 1170
Psychologist Scott Hoch 2237
Resource Teacher Dot Hutchins 1152
Resource Teacher Stephanie Peatfield 3051
Resource Teacher Linda Bailey  1157
Resource Educational Technician Gail Manley 1174
Speech Therapist Corrie VanKampen  3337
Transitions Teacher/Department Chair April Fenton 1179
Transitions Educational Technician Muffy Loiko-Shockley 3308

Wellness/Physical Education

Wellness Teacher Jared Braun 1162
Wellness Teacher Dennis Dacus 1184
Wellness Teacher/Department Chair Tom Hinds 1184
Wellness Teacher Brenda Weis 1183

World/Classical Languages

Latin Teacher Sarah Moore 2273
French Teacher June Carpenter 2272
Spanish Teacher Anne Gingras 2266
Spanish Teacher/Department Chair Gretchen Livingston 2271
German Teacher Deborah Backman 2269

 Math Mentor K-8

Teacher

Jessica West 2262

7th Grade Team

Science Philip Jellen 2274
Language Arts Carrie Lasselle 2261
Social Studies Renee Albison 2254
Mathematics Sandy Turgeon 2260

7th Grade Team

Language Arts Nathaniel Paine 2255
Mathematics Stanley "Chip" Colburn 2253
Social Studies Darren Joyce 2250
Science Susan Moore 2251

8th Grade

Mathematics Nasya Monroe 2259
Social Studies Ryan Michaud 2270
Science  Brittany Green 2257
Language Arts Brenda Maines 2264

8th Grade 

Mathematics Christine Blaisdell 2268
Social Studies Thomas "TJ" Maines 2252
Science Timothy Corey 2213
Language Arts  Kim Rideout-Dawes 2256

Special Education 7-8

Resource Teacher 7th grade David Benson 2236
Functional Skills Teacher Julie Hutchinson 3301
Functional Skills Educational Technician Cheri Compton  3301
Choices Educational Technician Eleanor Gay 2009
Resource Teacher 8th grade Karen Gibbs 2236
Choices Teacher Jeff Hersey 2009
Functional Skills Educational Technician Pam Merrick 3301
Choices Educational Technician Troy Scott 2011
Functional Skills Educational Technician Alex Small 3301

 

 

Contacts
District Central Office
Phone (207) 626-2468
Fax     (207) 626-2444