Featured Areas
Contacts

District Central Office

Phone (207) 626-2468

Fax       (207) 626-2444

 

Powered By Revize  Login

Cony High School

Contact Information


(207) 626-2460

Department/Position Name Phone Ext.

Main Office

   
Principal Kim Silsby 3332
Assistant Principal (L - Z) Stewart Brittner 3338
Assistant Principal (A - K) Bruce Dostie 3330
Assistant Principal (7 & 8) Jan Rollins 3013
Athletic Director Paul Vachon 3350
Athletic Trainer Jill Haskell 3346
Secretary to Principals Lori Gagnon 3319
Bookkeeper Barbara Haskell 3305
Attendance Deb McMahon 3310
Secretary Evelyn Reitchel 3300
Nurse Elizabeth Harwood 3331
Security Kirk Cooper 3352
Security John Dennett 3352
Reintegration Specialist   3031

Guidance

   
Guidance Counselor   3312
Guidance Counselor Bonnie Dushin (E - L) 3311
Guidance Counselor/ Chuck Hinds (Po - Z) 3327
Guidance Counselor/Department Chair Helen Renko (M - Pl) 3314

Registrar

Jane Decker 3368
Guidance Secretary Linda DeWitt 3358
Career Counselor Lisa Plourde 3353

Cafeteria

   
Cafeteria Staff Lisa Anderson 3321
Cafeteria Staff Mai Berube 3321
Cafeteria Staff Brenda Cormier 3321
Cafeteria Staff Susan Desjardins 3321
Cafeteria Staff Cindy Hudson 3321
Cafeteria Staff Pam Shaw 3321
Cafeteria Manager Brenda Whitney 3321
Cafeteria Staff King (Linda) Wong 3321

Custodians

   
Lead Custodian Keith Stockmar

3360

1st Shift Custodian Kellyn Foster 3360
2nd Shift Custodian BunRoen Say 3360
2nd Shift Custodian Phil Castonguay 3360
2nd Shift Custodian Michael Stockmar 3360
3rd Shift Custodian Brad Nixon 3360
Custodian Scott Kilgus 3360

Media Center

   
Librarian K-12 Jennifer Lewis 3635
Library Educational Technician Andrea Ostrofsky 3345
Library Educational Technician Liz Soares 3345

MLTI & NetBooks 

   
Asset Manager Pam Stockmar 3323

Learning Center

   
Learning Center Educational Technician Meylon Kenney 1150

Art

   
Teacher Kelly Halle 3304
Teacher Jason Morgan 3307

English

   
Teacher Heather Akeley 2005
Teacher Sheila Farkas 1164
Teacher Martha Pelletier 2011
Teacher Philip Pelletier 1155
Teacher Laurie Rodrigue 2007
Teacher Angel Sylvester 1168
Teacher/Department Chair Tom Wells 2004

English as a Second Language

   
Teacher/Department Chair   1161

 Gifted and Talented

   

Teacher

Joan Taczli  3345

Mathematics

   
Teacher Sebouh DerSimonian 2264
Teacher Zachary Freeman 1152
Teacher/Department Chair Patricia Hannigan  2272
Teacher Ricci Justice 1165
Teacher Robbie Morin 1166
Teacher Joshua Poulin 2268

Music

   
Teacher/Department Chair Teresa Beaudoin 3018
Teacher Sue Pattershall 1175
Teacher Abby Jordan 1176
Teacher Maria Sleeper 3317

Science

   
Teacher Maggie Wachtl 2263
Teacher/Department Chair Jeff Cook 1116
Teacher Laurie Dale 1120
Teacher Karen Davis 1162
Teacher Jeff DeJongh 1117
Teacher Cynthia Fylstra 2265

Social Studies

   
Teacher Ann Buxton 1106
Teacher Bruce Cooper 1159
Teacher Chad Foye 1151
Teacher  Robert Lippert 1158
Teacher Jon Millett  1154
Teacher Shawn Totman 1171
Teacher/Department Chair Jennifer Tripp 1169

Special Education by Program

   
Assistant Special Education Director (district wide) Shelby Thibodeau 3351

Special Education Secretary

  3306
Functional Skills Teacher Shawn Johnson 1138
Functional Skills Educational Technician Shannon Downs 1138
Functional Skills Educational Technician Julie Hutchinson 1138
Job Coach Susan Genest 1172
Options Teacher Patrick Colwell 3131
Options Educational Technician Kevin Dutil 3131
Options Educational Technician Dan Wathen 3131
Prevocational Teacher Tammy Roberts 1167
Prevocational Educational Technician Heidi Goggin 1167
Prevocational Educational Technician Lindsey (Hall) Morin 1167
Resource Educational Technician   1170
Psychologist Scott Hoch 3337
Resource Teacher Dot Hutchins 1153
Resource Teacher Stephanie Peatfield 1156
Resource Teacher   1157
Resource Educational Technician Marilyn Collins 1170
Resource Educational Technician Gayle Manley 1170
Speech Therapist   3029
Transitions Teacher/Department Chair April Fenton 1179
Transitions Educational Technicain Paul Drouin 3308
Transitions Educational Technician Muffy Loiko-Shockley 3308

Wellness/Physical Education

   
Wellness Teacher Jared Braun 1183
Wellness Teacher Dennis Dacus 1184
Wellness Teacher/Department Chair Tom Hinds 1184
Health/Outdoor Education Teacher Brenda Weis 1183

World/Classical Languages

   
Latin Teacher Sarah Cook 2273
French Teacher June Carpenter 2270
Spanish Teacher Anne Gingras 2266
Spanish Teacher Gretchen Livingston 2269
French Teacher/Department Chair Priscille Michaud 2271
German Teacher Deborah Orth 2267

 Math Mentor K-8

   

Teacher

Jessica West 2262

7th Grade

   
Language Arts & Social Studies Lynn Cobb 2259
Language Arts & Social Studies Carrie Lasselle 2261
Language Arts & Social Studies Tim Folsom 2257
Mathematics & Science Mary Ripa 2233
Mathematics & Science Joan Savage 2255
Mathematics & Science Sandy Turgeon 2260

8th Grade

   
Science Mary Chouinard 2250
Science Amber Haley 2251
Mathematics Tracy Kinney 2253
Language Arts & Social Studies Joelle Drake 2258
Mathematics Thomas Maines 2252
Language Arts & Social Studies Kim Rideout-Dawes 2256

Special Education 7-8

   
Resource Teacher 7th grade David Benson 2236
Functional Skills Teacher Ann Boyd 2254
Choices Educational Technician Deanna Burks-Moore 1160
Choices Educational Technician Eleanor Gay 1160
Resource Teacher 8th grade Karen Gibbs 2236
Choices Teacher Jeff Hersey 2232
Functional Skills Educational Technician Pam Merrick 2201
Choices Educational Technician Autumn Quick 2201